کد خبر: 3059
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ۱۴:۰۹
دسته: دکوراسیون
پرینت
ایمیل

تحولات ضروری در طراحی محیط اداری در سال 2016

روند طراحی داخلی محیط کار ، اغلب تغییر و تحولات مستمری را تجربه کرده است و هدف از آن ، ایجاد محیطی برای کارکنان است تا بتوانند کارآمدتر و با تعامل بیشتر به فعالیت بپردازند.


1-طراحی اداری بر اساس داده ها :


نوع چیدمان اداری ، در گذشته بیشتر براساس فرضیات ، توقع مالک ، روندهای موجود و یا پیروی از شرکت های دیگر انجام می گرفت . اما امروزه دیگر نیازی به این کارها نیست . این روزها در راستای هرچه کاربردی تر و مفید تر شدن محیط های کار ، از قابلیت های جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها بسیار استفاده می شود .

هرچند که دلیل افزایش استفاده از این روش ها ساده تر شدن این موضوع نسبت به قبل است اما به هر حال نتیجه، بسیار جالب و کاربردی است .

به عنوان مثال ، استفاده از دستگاه های با قابلیت پوشیده شدن، برای جمع آوری داده های وسیع، از اینکه کارکنان چطور فعالیت می کنند و با هم تعامل برقرار می کنند، بسیار متداول شده است . خروجی این دستگاه ها در طراحی کاربردی تر محیط ها بسیار مفید بوده است و طراحی داخلی محیط اداری ، امروزه به شدت تحت تاثیر این موضوعات قرار دارد .

 

 طراحی اداری

 


2-مدال سنجش افکار اجتماعی :


شرکت آمریکایی Humanyze ، اخیراً مدال فردی سنجش افکار اجتماعی را طراحی کرده است . این وسیله ترکیبی از سنسورهای مادون قرمز ، شتاب سنج ، بلوتوث و میکروفن می باشد که آنها را قادر می سازد داده های مورد نیاز را جمع آوری کنند . حرکات کارمندان ، برخوردها ، الگوها و وضعیت های گفتگو، همگی در این دستگاه به صورت ناشناس جمع می شوند .مشتریان هم این داده ها را با اطلاعاتی از قبیل فروش ، نرخ سود و ابقاء را ارجاع متقابل می دهند .
تجزیه و تحلیل نتایج به دریافتن اینکه کدام رفتارها و برخوردها به سود شرکت انجامیده است ، کمک می کند .


یکی دیگر ازشرکت هایی که به توسعه طراحی مبتنی بر داده کمک کرده، شرکت Enlighted است . سنسور های این شرکت بر روی تجهیزات نورپردازی محیط کار نصب شده است و اطلاعاتی را در رابطه با حرکت و فعالیت های افراد جمع کرده و به کمپانی اجازه می دهد به درکی از نوع استفاده از محیط برسد . این فناوری های تازه به این معناست که داده ها را میتوان برای ایجاد و طراحی بهینه دفتر کار استفاده کرد؛ که خود این موضوع مشوق روش های مثبت کار و تعاملات بیشتر به نفع شرکت باشد .

 

 3-طراحی اداری آینده پذیر :


با تغییرات مداوم تکنولوژی و تغییرات قابل انتظار در فرهنگ کار ، بسیاری از شرکت ها طراحی دکوراسیون با ساختاری منعطف را ترجیح می دهند . برای خیلی از شرکت ها پیش بینی اینکه در آینده نه چندان دور ، کدام یک از وظایف شغلی وجود خواهند داشت و مفید خواهند بود ، دشوار است . بسیاری از موقعیت های شغلی که امروز در ادارات وجود دارد ، پنج سال پیش اصلاً مطرح نبودند و به همین دلیل کارفرمایان نمی توانند حدس بزنند که بعدتر به چه نیروهای بیشتری نیاز خواهد داشت .


با طراحی انعطاف پذیر و قابل تغییر محیط اداری و هم چنین بکارگیری مبلمان اداری و پارتیشن اداری مناسب ، فناوری های تازه براحتی یکپارچه می شوند . براساس تحقیق YouGov  50% کسب وکارها درباره قابلیت تطبیق خود با پیشرفت های تکنولوژیکی نامطمئن هستند . بنابراین همه شرکت ها نیاز به فضای کافی و مبلمان اداری مناسب دارند تا در مواقع نیاز ازآن بهره گیرند .


فراهم سازی محیط و فضای لازم برای کار ، دومین هزینه هنگفت برای یک کسب و کار بشمار می رود بنابراین استفاده بهینه از فضا ، ضروری است . کمپانی ها تمایل به بزرگ تر و گسترده تر شدن محیط دارند اما در عین حال تمایلی به پرداخت هزینه اضافی برای محیط های غیر قابل استفاده ندارند .

 

 طراحی اداری بهینه

 


4-طراحی اداری مبتنی بر وظایف :


روند بعدی ، در واقع ترکیبی از دو عامل نیاز به حریم خصوصی بیشتر و طراحی داخلی با هدف تعامل بیشتر است . این ها در کنار هم قابل اجرا نیستند . طراحی مبتنی بر وظیفه ، محیط های جداگانه ای که برای انجام وظیفه ای خاص مناسب است ، فراهم میکند .پلان باز به دنبال افزایش همکاری و تعامل است اما در عین حال اکثر کارکنان به دنبال حریم خصوصی هستند تا بتوانند تمرکز کنند.


از سوی دیگر ، طراحی مبتنی بر وظیفه ، مکان های ساکت را برای تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی ایجاد می کند . این روند در سال 2016 بی نظیر است . طبق تحقیقات انجام شده توسط Gensler ، مشخص شده که دو سوم کارکنان عقیده دارند زمانیکه در تعامل با دیگران فعالیت می کنند بسیار کارآمدتر هستند .


تجهیزات اداری که به این روند کمک کند ، در سال 2016 بسیار مورد مصرف هستند . بطور مثال ، بازوهای مانیتوری که به افراد اجازه می دهد تا درعین کار برگردند و صفحه نمایششان را به دیگر همکاران نشان دهند نمونه ای از این تجهیزات است . هم چنین انواع پارتیشن و  میزهای دارای صفحه لمسی یکی دیگر از این نوع لوازم اداری است که به افراد اجازه می دهد تا بر روی پروژه ای خاص همکاری کنند .


5-طراحی اداری سبز :


در راستای تحقق دستیابی به حداکثر سلامت جسم و روح برای کارکنان ، در سال 2016 استفاده از المان های طبیعی ( بیوفیلیک) در طراحی داخلی محیط اداری بسیار مورد توجه است .

طبق گزارش Human Spaces ، محیط های کاری که از گیاهان و نور طبیعی در خود بهره می برند ، بهره وری را به میزان 6% و خلاقیت را 15% افزایش می دهند . اما هنوز 47% کارکنان در محیط های بدون نور طبیعی کار میکنند و 55% آنها در محیط فعالیت شان هیچ گونه فضای سبزی ندارند .

 

 محیط کاری سبز

 

مطالعاتی که اخیراً انجام شده، نشان می دهد که 95% زمان افراد در محل کار ، درون محیط های بسته و مشغول به کار می گذرد؛ پس آوردن محیط سبز و نور به داخل فضای کار ضروری است.

 

 

 

گردآوری و ترجمه : نیلوفر حیدری - کارشناس R&D نفیس کاران

ویراستاری : بهاره مالمیر - کارشناس فروش نفیس کاران

 

 

 

دسته بندی :

دکوراسیون اداری
تماس با ما

واحد فروش ( تهران ) :
تلفن : 22147514 – 021
تلفن : 22131154  021
---------------------
واحد فروش ( کرج ) :
تلفن  :  32770168  - 026
تلفکس : 32701918 - 026

---------------------

کارشناس فروش(تهران):2601944-0912